Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε άνετα 3-1 τη Μορεϊρένσε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Superliga και θα έχει σίγουρα το +2 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη δεύτερη Πόρτο ακόμα και αν οι «δράκοι» νικήσουν το ματς που διεκόπη στην έδρα της Νασιονάλ Μαδέιρα, δείχνοντας πως παραμένουν η πιο σταθερή ομάδα και δύσκολα μπορεί κάποιος να τη νικήσει αυτή την περίοδο, έχοντας ακόμα τις «δάφνες» από την πρόκριση στους «32» του Europa League.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στο +4 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Οι παίκτες του Ζόρζε Ζέσους μπήκαν «φουριόζοι» και προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Ζέλσον Μάρτινς και Ακουϊλάνι, πριν ο Σλιμανί πετύχει στο 3-0 και μειώσει με πέναλτι ο Μάρτινς.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Εσγκάιο, Εβέρτον, Νάλντο, Τζόναθαν Σίλβα, Ζέλσον Μάρτινς, Αντριέν Σίλβα (73’ Ουίλιαμ Καρβάλιο), Ακουϊλάνι (67’ Ζοάο Μάριο), Μπράιαν Ρουίζ, Γκουτιέρεζ (88’ Ματέους), Σλιμανί

Δυο φορές διεκόπη το ματς στη Μαδέιρα ανάμεσα στην τοπική Νασιονάλ και την Πόρτο πριν ο διαιτητής αποφασίσει την οριστική διακοπή του, λόγω πυκνής ομίχλης. Μέχρι εκείνη την ώρα, οι «δράκοι» προηγούνταν με 2-1 με τα τέρματα των Μαρκάνο και Μπραχίμι, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ουίλιαν για τους γηπεδούχους.