Η Λίβερπουλ έκανε το 2x2 στο νέο πρωτάθλημα της Premier League, επικρατώντας 2-0 της Μπρέντφορντ στο «Άνφιλντ» για τη 2η αγωνιστική της κορυφαίας Λίγκας του κόσμου.

Ο Άρνε Σλοτ βρέθηκε για πρώτη φορά σε επίσημο ματς στο «σπίτι» της νέας του ομάδας και η εικόνα των «κόκκινων» στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς με τους «bees» έκανε τους οπαδούς να χειροκροτήσουν και να περιμένουν ωραία πράγματα…

Η Λίβερπουλ χρειάστηκε το γκολ του Λουίς Ντίας που στο 13ο λεπτό ολοκλήρωσε υπέροχα μια αντεπίθεση που εκφράστηκε σε… 9 δευτερόλεπτα για το 1-0. Η Μπρέντφορντ κάπως προσπάθησε ν’ αντιδράσει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος παραδόθηκε πλήρως.

Αν δεν ήταν ο Φλέκεν στην εστία της θα είχε δεχθεί πολλά περισσότερα τέρματα, αλλά τελικά το ματς έφτασε μόνο μέχρι το 2-0. Σκόρερ ήταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 70ο λεπτό από ωραία ασίστ του Ντίας.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο (24/8)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1
(32' Γουέλμπεκ, 90'+5' Zoάο Πέδρο - 60' Ντιαλό)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 0-2
(67' Σούτσεκ, 72' Μπόουεν)

Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς 4-1
(12', 16', 88' Χάαλαντ, 14' Ντε Μπρόινε)

Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1
(70' Γκιμπς Γουάιτ)

Τότεναμ-Έβερτον 4-0
(14' Μπισουμά, 25', 77' Σον, 71' Ρομέρο)

Φούλαμ-Λέστερ 2-1
(18' Σμιθ Ρόου, 70' Ιβόμπι - 38' Φαές)

Άστον Βίλα-Άρσεναλ 0-2
(67' Τροσάρ, 77' Παρτέι)

Κυριακή (25/8)

Γουλβς-Τσέλσι 2-6
(27’ Κούνια, 45’+6’ Λάρσεν – 2’ Τζάκσον, 45’ Πάλμερ, 49’, 58’, 63’ Μαντουέκε, 80’ Φέλιξ)

Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας (15:30)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ (18:00)

Ο Καζεμίρο κρατούσε τον Γκαρνάτσο για να μην κάνει ξανά τον πανηγυρισμό του Κριστιάνο!

Λιγκ Καπ Αγγλίας: «Ξεμπούκωσε» με 7άρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Αποκλεισμός σοκ για Φούλαμ μετά από 31 πέναλτι!

«Ξέρετε γιατί με εκπλήσσει;»: Μυθική ατάκα Γκουαρδιόλα για τον Χάαλαντ

Μια ατάκα του Τεν Χαγκ με τεράστιο νόημα για τον Άντονι: «Μόνο όσοι έχουν σωστή νοοτροπία…»

Απίστευτο στατιστικό για Χάαλαντ: Έχει περισσότερα γκολ από κάθε ομάδα της Premier League στις 4 πρώτες αγωνιστικές

Εξομολόγηση Τονάλι για τον εθισμό του στον τζόγο: «Πλέον είμαι άλλος άνθρωπος»