Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων έδωσε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο η Φιορεντίνα!

Η «βιόλα» ήταν καταιγιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τη Λέτσε, περνώντας με το επιβλητικό 6-0 από το «Βία ντελ Μάρε» για την 8η αγωνιστική της Serie A!

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» ουσιαστικά την υπόθεση νίκης από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, με τον Κατάλντι να ανοίγει στο σκορ στο 20' και τον Κολπάνι στο 34' να γράφει το 0-2. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα, όταν στο 43' ο Γκάλο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Λέτσε με δέκα παίκτες, με τον Κατάλντι δύο λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκη του σκορ στο 3-0!

Στην επανάληψη, η Φιορεντίνα όχι μόνο δεν έριξε «στροφές», αντιθέτως, βρήκε ακόμα τρία τέρματα με τους Κολπάνι (54'), Μπελτράν (61') και Παρίσι (74') να βάζουν το... κερασάκι στην τούρτα! Κάπως έτσι, η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο διεύρυνε το αήττητο σερί της στα τέσσερα ματς, ανεβαίνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους 13 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Αταλάντα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Βενέτσια, φεύγοντας με το διπλό από τις αποσκευές της με σκορ 2-0! Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι «μπεργκαμάσκι» είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ χάρη στο τέρμα του Πάσαλιτς στο 7', για να έρθει στο 47' ο Ρετέγκι και με ένα εξαιρετικό τελείωμα πάνω από τον τερματοφύλακα να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Τρίποντο με το οποίο η Αταλάντα έφτασε τους 13 βαθμούς και την 6η θέση, αφήνοντας τους γηπεδούχους στον «βυθό» του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 4 βαθμούς.