Καρσίγιακα με ψυχικά αποθέματα, «λύγισε» την Τουρκ Τέλεκομ και τσέκαρε το εισιτήριο για τους τελικούς με την Εφές!

Η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα επικράτησε εντός έδρας με 94-90 της Τουρκ Τέλεκομ και έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος, παίρνοντας το εισιτήριο για τους τελικούς με την Εφές Ανατολού.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σημαντική διαφορά με 13 πόντους πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και αυξήθηκε στο +14 στο τέλος του ημιχρόνου (15-29).

Ωστόσο, η Καρσίγιακα αντέδρασε, γύρισε το παιχνίδι και παρά τις εναλλαγές στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τους τελικούς.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 21 πόντους, επτά ασίστ και δυο ριμπάουντ. Για την Τουρκ, ο Τζόουνς σταμάτησε στους 20 πόντους και είχε 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 50-47, 75-72, 94-90