Αν και είχε το προβάδισμα στο σκορ για τα πρώτα 29 λεπτά, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει στην νίκη με την Καντού στην Ιταλία όπου γνώρισε την ήττα με 78-70 για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Eurocup και ολοκληρώνει τις ευρωπαϊκες του υποχρεώσεις για φέτος.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση ήταν η επιθετική αδυναμία του «Δικεφάλου του Βορρά», καθώς από το 28’ μέχρι το 36’ σημείωσε μόνο δυο πόντους με αποτέλεσμα η Καντού να κάνει ένα επιμέρους 19-2 μετατρέποντας το 49-55 σε 68-57 που καθόρισε την έκβαση του αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζόνσον-Όντομ με 21 πόντους με τον Αμπάς να προσθέτει άλλους 12, ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ με 17 και τον ακολούθησαν ο Βον με 15 και ο Όντουμ με 13.

Έτσι με τη νίκη η Καντού πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης μαζί με την πρωτοπόρο του 12ου ομίλου Χίμκι, καθώς υπερτερεί στη βαθμολογία της Λιμόζ, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο ΠΑΟΚ με μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες.

Η τελική βαθμολογία του 12ου ομίλου:

Χίμκι 5-1
Καντού 3-3
Λιμόζ 3-3
ΠΑΟΚ 1-5

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ στη «Μαπούρο Αρένα» και με τους Όντουμ και Βον να σκοράρουν από πέντε πόντους, πήρε προβάδισμα με +6 (4-10). Οι Ιταλοί μείωσαν στο καλάθι με τον Μπούβα και τον Τζόνσον-Όντομ (8-10) και με τον Τζόουνς έφτασαν τη διαφορά στον πόντο (13-14), αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Λάνγκφορντ και τον Λιάπη διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-19).

Με δυο εύστοχα σουτ τριών πόντων ο Λάνγκφορντ ανέβασε την απόσταση από την Καντού στο +6 (19-25). Με τη βολή του Ουίλιαμς οι Ιταλοί έφτασαν στο -2 (26-28), αλλά ο Κάρτερ και ο Βον κράτησαν τους Θεσσαλονικείς σταθερά μπροστά στο σκορ (26-31). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 7-2 ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο ματς, αλλά μετά το καλάθι του Μπούβα (35-35), ο ΠΑΟΚ ανταπάντησε με ένα σερί 7-0 και έκλεισε το ημίχρονο με +5 (37-42).

Οι παίκτες του Σακριπάντι μπήκαν πιο έτοιμοι στο δεύτερο ημίχρονο και τρία λεπτά μετά με το λέι απ του Σερμαντίνι μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (44-45). Όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλάθια του Λιάπη και του Τσόχλα απομακρύνθηκαν ξανά στο σκορ με +6 (49-55) στο 28’. Σε εκείνο το σημείο σίγησε επιθετικά ο «Δικέφαλος του Βορρά» και οι Ιταλοί βρήκαν ευκαιρία με ένα σερί 9-0 να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ (58-55) για πρώτη φορά στον αγώνα με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Λάνγκφορντ σημείωσε το πρώτο καλάθι (58-57) της τελευταίας περιόδου, αλλά η Καντού με ένα σερί 10-0 άνοιξε τη διαφορά στο +11 (68-57) και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτησή της. Ύστερα από πέντε λεπτά επιθετικής δυστοκίας ο Τσόχλας έσπασε το ρόδι με μία βολή (68-58) και με πέντε βολές του Λάνγκφορντ και του Όντουμ οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσαν στο -6 (69-63). Οι Ιταλοί όμως απάντησαν γρήγορα και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (74-64) και έφτασαν στην τελική νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 58-55, 78-70

Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 21, Αμπάς 12, Λαγκάνα, Τζόουνς 8, Σερμαντίνι 8, Χόλις 3, Μπούβα 9, Τζεντίλε 9, Ουίλιαμς 8

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 17, Λιάπης 8, Κάρτερ 5, Τσόχλας 2, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5, Κόττας 2, Όντουμ 13, Βον 15, Σαλούστρος

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.