Ήταν 15 Οκτωβρίου του 1969. Σαν σήμερα πριν από σχεδόν μισό αιώνα. Η Ελβετία ήταν η αντίπαλος μας στο (ανακαινισμένο) Καυταντζόγλειο Στάδιο στην Θεσσαλονίκη και με νίκη θα ήμασταν μία ανάσα από τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Μεξικό.

Το όνειρο έμεινε ανεκπλήρωτο γιατί παρά το εντυπωσιακό 4-1 επί των Ελβετών, οι Ρουμάνοι πήραν την ισοπαλία που τους χρειαζόταν στο τελευταίο ματς στο Βουκουρέστι και πήγαν στα τελικά αντί για την δική μας εθνική του Δομάζου, του Σιδέρη, του Κούδα, του Παπαϊωάννου, του Ελευθεράκη, του Καμάρα, του Χάιτα και του Μποτίνου.

Μόνοι είχαμε βγάλει τα μάτια μας αφού εκείνη η ελληνική ομάδα, ίσως η πληρέστερη από σταρ και ρόστερ όλων των εποχών, δεν ευτύχησε να πάει στο Μεξικό!

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο του Χρήστου Σωτηρακόπουλου στο england365

Η μεγαλύτερη βραδιά μετά το έπος της Πορτογαλίας για μια Ελλάδα που έψαχνε τη νίκη από το πρώτο λεπτό!

Από τον Νέεσκενς στον Ρόδρι: Ένα ρέκβιεμ στον ξανθομάλλη Ολλανδό, που άλλαξε για πάντα τη θέση του αμυντικού χαφ!

Ο πάγκος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι… ηλεκτρική καρέκλα και η INEOS είναι «εγκλωβισμένη» με τον Τεν Χαγκ!

Ο Πάλμερ είναι ο καλύτερος Άγγλος της Premier League και έχει μαζεμένα στοιχεία στο παιχνίδι του από τον Ντένις Μπέργκαμ

Ο Πεπ είπε κάτι που κάποτε εφάρμοζαν πάντα ο Σερ Άλεξ, ο Βενγκέρ και ο Μπενίτεθ, οπότε πού είναι το πρόβλημα;

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ: Μία ισοπαλία που τη νιώθεις σαν ήττα ή την αισθάνεσαι σαν νίκη, αν και ακόμα έχουμε Σεπτέμβριο!

Η επιρροή του Πεπ στο γιατί τα σουτ από μακριά μειώθηκαν, αλλά και η τέχνη των στατικών φάσεων!

Οι 44 μέρες του Κλαφ στη Λιντς: Τι θα είχε συμβεί αν ο ιδιοφυής προπονητής ταίριαζε με την κορυφαία ομάδα της εποχής;

Τώρα κατάλαβαν και στο «Νησί», γιατί η Ίπσουιτς ήθελε τόσο πολύ τον Ιωαννίδη, και ακόμα... δεν είδαμε τίποτα πιστεύω!

Το πρώτο διάλειμμα της σεζόν με τον Χρήστο Σωτηρακόπουλο: Οι κερδισμένοι, οι χαμένοι και οι δύο top παίκτες σε 270 λεπτά