Η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Λούκα Μπάνκι νίκησε 86-77 την Ούνιξ Καζάν των Ελλήνων για την τρίτη αγωνιστική της VTB League και έφτασε στο 2-1 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 1-2.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο με το 22-15 επιμέρους σκορ των παικτών του Ιταλού τεχνικού, πρώην της ΑΕΚ, στην τέταρτη περίοδο.

Πρώτος σκόρερ της «Λόκο» ήταν ο Ντέκερ με 17 πόντους, με τον Ουίλιαμς να σημειώνει double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ και ακόμα τρεις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ήτοι Ο’ Μπράιαντ 16, ο Κουλάγκιν 14 και ο Κάμινγκς 12.

Γα την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο ΜακΚόλουμ είχε 22 πόντους και ο Σμιθ 18 πόντους. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να προσθέτει 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.