Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση τα ξημερώματα στο «Moda Center», όπου με αντίπαλο τους Μιλγουόκι Μπάκς πραγματοποίησε μια άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση.

Ο 27χρονος σούτινγκ γκαρντ, ήταν ο απόλυτος ηγέτης των Μπλέιζερς, καθώς πέτυχε 40 πόντους (17/26 σουτ, 5/10 τριπ, 1/2 βολές), κατέβασε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 4 κλεψίματα, στα 35 λεπτά συμμετοχής του στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο έμπειρος Αμερικανός γκαρντ σημείωσε τους 19 από τους συνολικά 40 πόντους του στην 3η περίοδο του αγώνα.

Με την νίκη πλέον αυτή, οι «λεπίδες» ανέβηκαν στο 8-3 ρεκόρ νικών – ηττών και έπειτα από 11 αγώνες βρίσκονται στην 3η θέση της Δυτικής περιφέρειας. Από την άλλη πλευρά, τα «ελάφια» έπειτα από 10 αγώνες βρίσκονται στην 2η θέση της Ανατολικής περιφέρειας, με ρεκόρ 8-2 νίκες – ήττες.