Ένα καλάθι του Ντίξον στα 2’’ πριν από τη λήξη, χάρισε στη Φενέρμπαχτσε τη νίκη (74-73) απέναντι στην Μπεσίκτας και ενόψει του ματς με τον Παναθηναϊκό, στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν άνετα μπροστά για περίπου 36 λεπτά, φτάνοντας ακόμη και στο +19, αλλά στην τέταρτη περίοδο κατέρρευσε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά (73-72) με τρίποντο του Μπατούκ, στα 21’’ πριν τη λήξη! Στην τελευταία επίθεση, ο Αμερικανός με το τουρκικό διαβατήριο μπήκε προς τα μέσα και πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

Εκτός για τη Φενέρ ήταν οι Σλούκας, Νάναλι, Ντατόμε και Γουίλιαμς, με τον Ντε Κολό να ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και τους Ντουβερίογλου και Αρνά να είχαν από 10π. ο καθένας.

Από τους ηττημένους, έκαναν ό,τι μπορούσαν οι Τζούρισιτς και Γιλντιζλί με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 29-46, 47-61, 73-74