Την πρώτη του νίκη με τη φανέλα της Βόλφσμπουργκ πανηγύρισε ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης στην έδρα της Μπόχουμ (3-1), ξεκινώντας για δεύτερη φορά βασικός με τους «Λύκους».

Η Βόλφσμπουργκ δεν ήταν καλύτερη από την Μπόχουμ, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί στο 21ο λεπτό με τον Τομάς και λίγο αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βιντ. Ο Μποαντού μείωσε για τους γηπεδούχους στο 72’, οι οποίοι παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τον Βιντ να διαμορφώνει το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Την ίδια στιγμή η Λεβερκούζεν υπέπεσε σε τεράστια γκέλα, καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Μπόνιφεις (4') και Χόφμαν (8'), ήταν αρκετά υποτονική, με την προτελευταία του βαθμολογικού πίνακα Χόλσταϊν Κίελ να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό (2-2). Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Γκέσβιλ στο 45' + 5' και Αρπ με πέναλτι στο 69', με την ομάδα του Αλόνσο να προσπαθεί μέχρι το τέλος να πάρει τη νίκη, αλλά παραδόξως για την ίδια να μην καταφέρνει να σκοράρει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Από την άλλη η Ντόρτμουντ ήταν απογοητευτική στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου και έχοντας μείνει στην 7άρα που έριξε στην Σέλτικ για το Champions League, έχασε 2-1. Το σκορ άνοιξε στο 26' ο Βογκτ με πέναλτι, με τον Φερτέσεν να κάνει το 2-0 στο 45'. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νουρί Σαχίν, η οποία βρίσκεται στην 7η θέση της Bundesliga, ήταν να μειώσει με τον Ριέρσον στο 62'.

Τέλος, η Φράιμπουργκ άφησε πίσω της τη βαριά εντός έδρας ήττα από τη Ζανκτ Πάουλι και επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 1-0 της Βέρντερ στη Βρέμη, χάρη σε γκολ του Ντοάν στο 75'. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Σούστερ έδωσε συνέχεια στο πολύ καλό της ξεκίνημα και ανέβηκε στην 3η θέση της Bundesliga, την ώρα που η Βέρντερ παρέμεινε στη 10η θέση.