Με δύο εκπλήξεις στην πρώτη αγωνιστική ξεκίνησε το γερμανικό πρωτάθλημα μπάσκετ!

Αρχικά, η Άλμπα ηττήθηκε με σκορ 97-80 από τη Χάμπουργκ Τάουερς, δείχνοντας πολύ αρνητικό αγωνιστικό πρόσωπο με το «καλησπέρα».

Η ομάδα του Βερολίνου δεν προηγήθηκε ποτέ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως ήταν κοντά πριν διαλυθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο (27-11 επιμέρους σκορ), με τους γηπεδούχους να έχουν ως κορυφαίους τον Μπρέι Άιβι με 22 πόντους και τους Κουρ Κουέιθ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τα «άλμπατρος», τα οποία υπενθυμίζουμε ότι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Euroleague, ξεχώρισε με 12 πόντους ο Γιόνας Μάτισεκ, ενώ από 11 είχαν οι Ματέο Σπανιόλο και Κριστιάν Κουμάτζι.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 48-44, 70-69, 97-80.

«Θύμα» ανάλογου απρόβλεπτου αποτελέσματος έπεσε και η Μπάγερν Μονάχου. Το σύνολο του Γκόρντον Χέρμπερτ ηττήθηκε με σκορ 78-70 από τη Λούντβιχσμπουργκ εκτός έδρας, παρόλο που έδειξε ικανό για μία φοβερή ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ εντυπωσιακά στο ματς και έφτασαν να προηγούνται από νωρίς με 22-7. Η Μπάγερν ξεκίνησε αργά και σταθερά να αντιδρά και ανέτρεψε την κατάσταση, καθώς λίγο μετά τα μισά του τετάρτου δεκαλέπτου έφτασε να προηγείται με σκορ 68-69.

Παρόλα αυτά, ακολούθησε ένα απίθανο black out για τους Βαυαρούς, οι οποίοι για περίπου 3:30 λεπτά σκόραραν μόλις 1 βολή και έμειναν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα 10-1 το οποίο τους οδήγησε στη νίκη.

Kορυφαίος των νικητών με 15 πόντους ήταν ο Μανζόν, ενώ 14 πόντους είχε ο Μαλντονάντο και 13 ο Πάτρικ. Από την Μπάγερν, πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ήταν ο Γκιφάι, ενώ 12 είχε ο Όσκαρ Ντα Σίλβα και 10 ο Νέιπιερ στο επίσημο ντεμπούτο του.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-35, 49-54, 78-70