Με... φόρα και με την ψυχολογία στα ύψη μετά τις τρεις διαδοχικές νίκες επί του αιώνιου αντιπάλου του, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στην Ερμούπολη, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει 3-1 σετ του Φοίνικα (25-23, 22-25, 25-23, 26-24), παίρνοντας την πρόκριση στο Final4 του Κυπέλλου!

Ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά της η αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 και να αναγκάζουν τους «ερυθρόλευκους» να παίξουν με την... πλάτη στον τοίχο, αλλά την ομάδα του Τζουλιάνι να δείχνει χαρακτήρα και πανηγυρίζει τελικά τη νίκη με 3-1.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, πήρε προβάδισμα με 6-2, αλλά είδε τον Φοίνικα να αντιδρά και να περνάει μπροστά με 10-8. Καμία από τις δύο ομάδεςς δεν κατάφερε να φτιάξει διαφορά μέχρι το τέλος του σετ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 25-23.

Ντέρμπι και το δεύτερο σετ, με τον Φοίνικα να μπαίνει στην «τελική του ευθεία» όντας μπροστά με 21-18. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Ιντάλγκο στο σερβίς έφτιαξε σερί 7-1, για το 25-22 και το 1-1.

Ο πεισμωμένος Φοίνικας προηγήθηκε με 11-6 και 18-12 στο τρίτο, όμως κάπου εκεί τα λάθη των παικτών του έφεραν τον Ολυμπιακό σε «απόσταση βολής». Με τον Τράβιτσα να αναλαμβάνει δράση στο σερβίς, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το σετ με σερί 5-0, κάνοντας το 2-1 (23-25).

«Θρίλερ» και το τέταρτο σετ, με τις ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη, πόντο-πόντο, μέχρι το 20-22. Ο Φρομ έσβησε το match ball του Ολυμπιακού και οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις φορές την ευκαιρία να περάσουν μπροστά, με τον Κουμεντάκη να διαμορφώνει το 24-26, για το τελικό 1-3.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 23-25, 24-26

Φοίνικας (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 16 (14/35 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (4/21 επ., 4 μπλοκ, 42% υπ.-33% άριστες), Ιερεσουέλο 7 (5/8 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Φρομ 21 (17/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ.-46% άριστες), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Τζούριτς 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 16 (12/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 20 (14/34 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/29 επ., 67% υπ.-53% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσσο), Παπαγγελόπουλος 5 (1/7 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (13/18 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ.-36% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 76% υπ.-62% άριστες), Κομητούδης, Χανδρινός, Ζουπάνι, Δαλακούρας, Λινάρδος 1 (1/5 επ.).