Στον τελικό του τουρνουά βόλεϊ γυναικών του Φοίνικα Αλεξανδρούπολης προκρίθηκε το Σάββατο ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» νίκησε τους διοργανωτές 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής, όπου στις 14:00 θα αντιμετωπίσει τη Βάσας, η οποία νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό τη Λαμία με το ίδιο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, ενώ πίεσε την αντίπαλη υποδοχή από το σερβίς. Οι Εβρίτες προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο ο ΠΑΟΚ κέρδισε 25-16.

Ο Γιάννης Τσαϊρέλης είχε την ευκαιρία να δώσει πολύτιμο χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 11 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.