Επιτέλους μια εύκολη νίκη για τη Φενέρ!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διανύει περίοδο μεγάλου ντεφορμαρίσματος, ωστόσο ξέσπασε στη Νταρουσάφακα την οποία νίκησε άνετα με σκορ 95-82, παραμένοντας με ρεκόρ 12-2 στην κορυφή της βαθμολογίας στο τούρκικο πρωτάθλημα.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης θα έρθει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (10/1, 21:30), θέλοντας να σπάσει το σερί πέντε ηττών στην Ευρωλίγκα.

Η Φενέρ είχε τον απόλυτο έλεγχο από την πρώτη περίοδο, όταν με ένα επιμέρους 31-11 καθάρισε στην ουσία το παιχνίδι πριν καν... αρχίσει. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 28 πόντους, κι έπεσε στο τέλος λόγω της χαλάρωσης των γηπεδούχων αλλά και του εκτεταμένου ροτέισον στο οποίο προέβη ο Ιτούδης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μαχμούτογλου με 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Νάιτζελ Χέιζ και 11 ο Μάρκο Γκούντουριτς. Για την Νταρουσάφακα, ξεχώρισε ο Τσαν Κορκμάζ, που έκανε εξαιρετικό ματς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 50-33, 73-48, 95-82