Στο στόχο του πρωταθλητισμού που έχει θέσει για φέτος πιστοποίησε ότι μπορεί να ανταποκριθεί η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, καθώς μπορεί να αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά κατάφερε να «αποδράσει» με τη νίκη από την έδρα της Ρίο Άβε με 2-1.

Τα «λιοντάρια» έδειχναν ότι μπορούν να φτάσουν πιο άνετα στην τελική επικράτηση, καθώς στο 10’ ο Αντριέν Σίλβα με πέναλτι και στο 39’ ο Σλιμανί είχαν διαμορφώσει το 2-0 και είχαν φέρει τα ματς εκεί που ήθελαν.

Ωστόσο, η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους κατέβασε ρυθμούς στο β’ ημίχρονο και αυτό έδωσε δικαίωμα στη Ρίο Άβε να επιτεθεί και να μειώσει στο 69’ με Γιαζάλντε. Τελικά, η Ρίο Άβε δεν μπόρεσε να απειλήσει παραπάνω και η Σπόρτινγκ πήρε το «τρίποντο» φτάνοντας την Πόρτο στην κορυφή της βαθμολογίας και αφήνοντας πίσω της την Μπενφίκα.