Η Κύπρος ξεκίνησε δυνατά κι μόλις στο 6ο λεπτό είχε την πρώτη της καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Εφραίμ βρήκε στην εσωτερική πλευρά του δοκαριού και στη συνέχεια η μπάλα απομακρύνθηκε, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι πέρασε τη γραμμή.

Και αφού δεν έγινε το 1-0, έγινε το… 0-1, έξι λεπτά αργότερα, με την Σκωτία να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Κρίστι να κάνει ένα φοβερό σουτ με φάλτσο, έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πάρντο!

Μάλιστα, τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους γηπεδούχους στο 42’, με την αναγκαστική αλλαγή του Κάρο με τον Καστάνο, λόγω τραυματισμού.

Ωστόσο, με την ίδια «συνταγή» στην επανάληψη η Κύπρος έφτασε γρήγορα γρήγορα στην ισοφάριση, όταν ο Εφραίμ με εξαιρετικό «μονοκόμματο» σουτ μέσα από την περιοχή μετά από απομάκρυνση αντιπάλου έφερε το ματς στα ίσα στο 47’!

Όμως, όπως συνέβη και στο πρώτο 45λεπτο, έτσι και τώρα η απάντηση των «χαϊλάντερς» ήταν εξίσου άμεση, με τον Φόρεστ να βρίσκει τον Τέιλορ, εκείνον να σεντράρει και τον Μακ Γκιν να σκοράρει για το 1-2, στο 53’, φτάνοντας τα πέντε γκολ στα προκριματικά!

Στη συνέχεια, η Κύπρος έχασε μια ακόμα ευκαιρία για να ισοφαρίσει, στο 69ο λεπτό, με την κεφαλιά του Κωστή να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν ο Παπουλής εκείνος που σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή…