Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχασε με 2-3 σετ στο τάι μπρέικ από την Μπενφίκα στο «Μιχάλης Γραμματικόπουλος» στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών και, σε συνδυασμό με το 1-3 σετ της πρώτης αναμέτρησης στη Λισαβόνα, αποκλείστηκε άδοξα από τα ημιτελικά της διοργάνωσης, αφού χρειαζόταν μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, έχοντας αφήσει άριστες εντυπώσεις.

Κομβικό σημείο του αγώνα το πρώτο σετ, όπου ο Εθνικός είχε ένα σημαντικό προβάδισμα, αλλά εκεί επέτρεψε στην Μπενφίκα να ισοφαρίσει 21-21 και, παρόλο που το κέρδισε με 25-23, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την ψυχολογία τους. Ξεπερνώντας και την πίεση από την κερκίδα, ανέβασαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και, μετά το 16-16, ξέφυγαν, ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ στο τρίτο σετ το 19-21 έγινε 19-25.

Τα σετ: 25-23, 20-25, 19-25, 28-26, 11-15

Εθνικός (Μουστακίδης): Φόγιερ 7 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 20% άριστες), Τουράνιανιν 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 18 (15/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 57% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκιλέν 7 (6/19 επ., 1 άσο), Κιόσης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ (70% υπ. – 43% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ,. 85% υπ. – 69% άριστες), Ίλιτς 3 (3/6 επ.), Τσέλιος 3 (3/6 επ.). Χαραλαμπίδης 2 (2/3 ε., 25% υπ. – 25% άριστες), Βλαχόπουλος

Μπενφίκα (Ζαρντίμ): Μπερτασόνι, Νταφ 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 7 (5/8 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ. – 48% άριστες), Γκασπάρ 22 (21/31 επ., 1 μπλοκ), Λόπες 9 (5/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ. – 64% άριστες), Σοάρες 6 (3/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κάσας -λ (85% υπ. – 63% άριστες) / Κόλεφ 5 (4/5 επ., 86% υπ. – 50% άριστες), Γκελίνσκι 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βαν Βερκχόφεν 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ολιβέιρα 2 (2/6 επ., 27% υπ. – 09% άριστες), Γιάνες 15 (12/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Σάκης Μουστακίδης τόνισε πως: «Το πιστεύαμε ότι μπορούσαμε να φτάσουμε στην πρόκριση. Μπορούσαμε κάτι καλύτερο. Είχαμε πει πριν το παιχνίδι ότι, αν χαλάσουμε την υποδοχή της Μπενφίκα, έχουμε τύχη. Ετσι κι έγινε στο πρώτο σετ.

Μετά, όμως, "έστρωσε" η υποδοχή τους και δεν μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε τον εξαιρετικό τους διαγώνιο Γκασπάρ. Κάναμε την προσπάθειά μας, αλλά το άσχημο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και τα ατομικά λάθη στα κρίσιμα σημεία μας κόστισαν. Είμαι περήφανος για όλη την προσπάθεια των αθλητών μου».