Τα βρήκε… σκούρα αλλά πέρασε από το «Κάρλο Καστελάνι» και πάτησε εκ νέου κορυφή η Νάπολι, αυτή την φορά μάλιστα μόνη της!

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε της Έμπολι με 1-0, κατέγραψε την τρίτη διαδοχική της νίκη στη Serie A, αφήνοντας την ίδια ώρα την αντίπαλό της για τρίτο σερί ματς χωρίς «τρίποντο» και προσπέρασε τη δεύτερη Γιουβέντους, ούσα στο +3 πλέον, μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Το… χρυσό γκολ για τη Νάπολι πέτυχε ο Κβαρατσχέλια στο 63’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Πολιτάνο δύο λεπτά νωρίτερα.

Οι «παρτενοπέι» είχαν μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία στο 68’, για να «καθαρίσουν» πιο εύκολα, με το δυνατό σουτ του ΜακΤόμινεϊ να περνάει ελάχιστα άουτ, ωστόσο.

Ενώ οι γηπεδούχοι ήταν μεν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρέμειναν… άσφαιροι, σπαταλώντας τις ευκαιρίες με τους Εσπόσιτο, Πετσέλα και Κολόμπο, στο 11’, στο 12’ και στο 34’ αντίστοιχα.