Έκανε αυτό που έπρεπε και περιμένει ένα… θαύμα η Σλοβακία.

Η ομάδα του Γιαν Κόζακ επικράτησε 3-0 της Μάλτας, εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Σκωτίας και πήρε την δεύτερη θέση του 4ου ομίλου και πλέον θέλει το ματς της Κροατίας με την Ουκρανία να λήξει ισόπαλο για να είναι αυτή που θα πάει στα μπαράζ.

Τα αποτελέσματα της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής
Λιθουανία-Αγγλία 0-1
(27’ Κέιν πέν.)

Σλοβακία-Μάλτα 3-0
(33’, 62’ Νέμετς, 69’ Ντούντα)

Σλοβενία-Σκωτία 2-2
(52’, 72’ Μπέζτσακ / 32’ Γκρίφιθς, 88’ Σνόντγκρας)

Μάλτα 1 (3-25)

Στα του ματς, η Μάλτα αντιστάθηκε για μόλις ένα μισάωρο. Ο Νέμετς άνοιξε το σκορ, λοιπόν, για τους γηπεδούχους στο 33ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να γράφει το 2-0 στο 62’. Επτά λεπτά αργότερα ήρθε ο Ντούντα να γράψει το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αγγλία -που έχει ήδη προκριθεί στο Μουντιάλ- επικράτησε 1-0 της Λιθουανίας και ολοκλήρωσε πρώτη και αήττητη τις υποχρεώσεις της! Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε από την άσπρη βούλα με τον Χάρι Κέιν στο 27ο λεπτό!