Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και τις καλές εμφανίσεις για την Εθνική ομάδα Νέων, η οποία πήρε τη νίκη με 82-67 επί της Πολωνίας, αποφεύγοντας έτσι το να μπει σε σενάρια υποβιβασμού και παραμένοντας στη διεκδίκηση της 9ης θέσης, στο φετινό Ευρωμπάσκετ Κ-20!

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ήταν οι Τανούλης (24π, 10 ριμπ.), Μαντζούκας (19π) και Νετζήπογλου (18π, 7 ριμπ.).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα. Με πρωταγωνιστές τους Φίλλιου, Νετζήπογλου και Τανούλη (είχε 12π. στο 10'), η ΕΘνική μας ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 25-15.

Η διαφορά ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι το +17 για την Ελλάδα (40-23), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 45-32.

Οι Πολωνοί αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 45-37, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης με συνεχόμενα καλάθια, πλησιάζοντας στο -5 με τη λήξη της τρίτης περιόδου (57-51).

Παρ' όλα αυτά, η Εθνική μας έδειξε ψυχραιμία και με «όπλο» της την άμυνα, έστρεψε και πάλι τη ζυγαριά προς το μέρος της, σε ένα ματς που πλέον είχε γίνει ντέρμπι. Τελικά, η «γαλανόλευκη» πήρε τη νίκη με 82-67, περιμένοντας πλέον τον νικητή του ζευγαριού Σλοβενία-Ουκρανία, στον «τελικό» για την 9η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-32, 57-51, 82-67