«Πλάκα» στο Ισραήλ έκανε η Ισπανία, με τη «φούρια ρόχας» να επικρατεί με 4-1 και να συνεχίζει στην κορυφή του 7ου ομίλου. Η ομάδα του Λοπετέγι ήταν εξαιρετική και δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους της. Ο Σίλβα στο 13’ άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Βιτόλο στο 45’ να γράψει το 2-0. Ο Ντιέγκο Κόστα στο 51’ έκανε το 3-0, με τον Ρεφαέλοφ να μειώνει εικοσιπέντε λεπτά μετά για το Ισραήλ. Ωστόσο, ο Ίσκο στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Παρέα στην κορυφή του 7ου ομίλου με την Ισπανία και η Ιταλία. Η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε άνετα με 2-0 της Αλβανίας, σε ένα ματς που ο Μπουφόν συμπλήρωσε 1000 συμμετοχές στην καριέρα του και οι οπαδοί των φιλοξενούμενων διέκοψαν δύο φορές τον αγώνα με ρίψεις φωτοβολίδων.

Ο Ντε Ρόσι στο 12’ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τους Αλβανούς οπαδούς να… απαντούν με ρίψεις φωτοβολίδων. Στο 56’ δε, ο διαιτητής διέκοψε το ματς για περίπου επτά λεπτά αφού οι οπαδοί της ομάδας του Ντε Μπιάζι πέταξαν εκ νέου φωτοβολίδες και κροτίδες, δημιουργώντας αποπνικτική ατμόσφαιρα. Λίγο μετά την επανέναρξη, πάντως, ο Τσίρο Ιμόμπιλε έγραψε το 2-0 και «κλείδωσε» το τρίποντο για την Ιταλία.

Τέλος, την πρώτη τους νίκη στον ίδιο όμιλο πήραν τα Σκόπια, που επικράτησαν 3-0 στην έδρα του Λιχτενστάιν. Ο Νικόλοφ στο 43’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Νεστορόφσκι και να σκοράρει δις σε πέντε λεπτά (68’, 73’) και να χαρίσει μια εμφατική νίκη στην ομάδα του.