Άρχοντες στην Ινδία οι Πέισερς!

Οι Κινγκς είχαν σταθερά το προβάδισμα απέναντι στους Πέισερς, αλλά ο Τι Τζέι Γουόρεν «μίλησε» στο τέλος, στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου εκεί νίκησαν 132-131 τους «βασιλιάδες», στην πρώτη αναμέτρηση του ΝΒΑ που έγινε ποτέ στην Ινδία.

Στους 30 πόντους σταμάτησε ο Γουόρεν, με τον Σαμπόνις να είχε 21π. και 12 ριμπάουντ, τον Μπρόγκντον 15π. και 14 ασίστ και τον Τέρνερ με 11π. και 13 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Σακραμέντο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χιλντ με 28 πόντους, με τον Μπαρνς να είχε 21π. και τον Φοξ 16π.

Στο πρώτο μέρος φάνηκε η υπεροχή της ομάδας του Σακραμέντο, η οποία είχε μία διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +13 (72-59).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πέισερς αντέδρασαν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στο -5 (97-92). Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά, αλλά τους Κινγκς να πηγαίνουν στο +7 (118-111) στο 1:12’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, εκεί ο Γουόρεν πήρε τους συμπαίκτες του από το… χέρι και τρίποντο από τη γωνία έκανε το 118-118 στα 7’’ πριν τη λήξη, με τον Χιλντ να αστοχεί στην εκπνοή και έτσι το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Πέισερς είχαν συνεχώς το προβάδισμα και παρά την αντίσταση των Κινγκς έφτασαν στη νίκη 132-131.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-29, 72-59, 97-92, 118-118 κ.α., 131-132 παρ.