Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στο «Δημήτρης Βικέλας» των Κυκλάδων για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Volley League και έκανε βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά και χρειάζεται ακόμα μια νίκη για αυτό, ενόψει του δεύτερου ματς το ερχόμενο Σάββατο στο Βραχάτι.

Ο Παμβοχαϊκός είχε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Η πρώτη ήταν στο 18-16 του πρώτου σετ, αλλά ο Φοίνικας με το σερβίς του Εβάντρο έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 19-18.

Στο τρίτο σετ, ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά 9-4, αλλά και πάλι οι Συριανοί είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν στο 30-28 με τον άσο του Καϊσλασάλο.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 26-24
3ο σετ: 4-8, 15-16, 21-19, 30-28

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 39 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 26-24, 30-28 σε 82'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Εβάντρο 18 (14/27 επ., 4 άσσοι, 62% υπ. - 25% άριστες), Λέσκοφ 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (5/9 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/16 επ., 59% υπ. - 35% άριστες) / Βελούδης (λ, 60% υπ. - 33% άριστες), Μήλης 1 (1/1 επ.)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/4 επ.), Ολιβέιρα 16 (16/31 επ., 67% υπ. - 17% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τουρνάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 26% άριστες), Γουάλαφ 3 (3/8 επ.) / Παπαδημητρίου (λ, 68% υπ. - 32% άριστες), Συναδινός (λ), Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ.), Δημητούλης, Κωτσάκης 2 (2/2 επ., 59% υπ. - 24% άριστες)

Ο Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε πως: «Ήταν ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι. Αυτό, γιατί μπορεί να νικήσαμε 3-0 σετ, όμως το σκορ σε όλα ήταν κοντά. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου, αφού διατηρήσαμε την ψυχραιμία μας και την αυτοσυγκέντρωσή μας σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς που θα προσπαθήσουμε να πάρουν ακόμη μία νίκη και να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Ο Παμβοχαϊκός είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα, το απέδειξε και σήμερα και θα χρειαστεί να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια στο εκτός έδρας ματς».

Ο Κώστας Δεληκώστας είπε πως: «Το παιχνίδι μπορεί να έληξε με 3-0 σετ, όμως θα μπορούσε να ήταν και αντίστροφα. Αν είμαστε λίγο πιο καλά στο σέρβις, αλλά και σε κάποια κρίσιμα σημείο, ίσως να φεύγαμε εμείς με τη νίκη. Παρόλα αυτά, ήταν ένα δύσκολα γενικά παιχνίδι, αφού και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά.

Από την πλευρά μας, πιστεύω πως έχουμε τη δυνατότητα να νικήσουμε στη Βόχα και να φέρουμε τη σειρά στο 1-1μ ώστε να επιστρέψουμε στη Σύρο και να διεκδικήσουμε την πρόκριση. Ελπίζω το κλειστό "Γ.Τριαντάφυλλος" να είναι γεμάτο και ο κόσμος μας να μας δώσει τη δύναμη και την απαιτούμενη ώθηση για να πάρουμε το ματς και να κάνουμε το 1-1».