Σκόρπισε τον φόβο και την… Αργεντινή η Ισπανία!

Μία καταιγιστική «φούρια ρόχα» διέλυσε 6-1, στη Μαδρίτη, την «αλμπισελέστε», η οποία είχε να δεχθεί τόσα τέρματα από τον Απρίλιο του 2009 κόντρα στη Βολιβία (σ.σ. 6-1 και τότε το σκορ).

Σε μεγάλη ημέρα ο Ίσκο, ο οποίος έκανε χατ-τρικ, με το συγκρότημα του Σαμπαόλι να μην είχε τον Μέσι, να βλέπει τον Ιγκουαΐν να χάνει αρκετές ευκαιρίες, αλλά γενικά να πραγματοποιεί τραγική εμφάνιση.

Οι οικοδεσπότες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12’ με τον Ντιέγκο Κόστα, με τον Ίσκο να ανοίγει… λογαριασμό στο 27’ και τον Οταμένδι να διαμορφώνει το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου, στο 39’. Στο δεύτερο μέρος, ο μέσος της Ρεάλ Μαδρίτης έδωσε πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στη «φούρια ρόχα» στο 52’, με τον Τιάγκο Αλκάνταρα να «χτυπάει» τρία λεπτά μετά (55’) και τον Ιάγο Άσπας στο 73’. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ίσκο στο 74ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.