Στα τελικά του Euro 2020 με το απόλυτο η Ιταλία που το καλό ή μάλλον το... τέλειο το φίλαγε για το τέλος.

Η ομάδα του Μαντσίνι, έκανε το 10 στα 10 στην προκριματική φάση και επιβεβαίωσε τον τίτλο του απόλυτου φαβορί που είχε από την κλήρωση. Μάλιστα το έκανε με εκωφαντικό τρόπο. Η «Σκουάντρα Ατζούρα» διέλυσε την Αρμενία με 9-1 ολοκλήρωσε εκπληκτικά την παρουσία της στα προκριματικά.

Το πάρτι των Ιταλών ξεκίνησε από νωρίς. Ο Ιμόμπιλε στο 8ο λεπτό και ο Ζανιόλο στο 9ο άνοιξαν τον λογαριασμό, ενώ στο 29’ ο Μπαρέλα μετά από μπαλιά του Μπονούτσι που έκοψε στα δύο την άμυνα, πρόλαβε τον Αϊραπετιάν και με πλασέ έγραψε το 3-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ιδανικά για την ομάδα του Μαντσίνι με τον Ιμόμπιλε να περνάει και τον Αρμένιο πορτιέρε για το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία ήταν... καταιγίδα. Ακόμα πέντε γκολ για το τελικό 9-1 με τους Αρμένιους να πετυχαίνουν απλά το γκολ της τιμής με τον Μπαμπαγιάν στο 79’

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βοσνία πήρε τη νίκη με 3-0 στο Λιχτενστάιν και ολοκλήρωσε αξιοπρεπώς την πορεία της στον όμιλο. Ο Σίβιτς στο 57’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Προσινέσκι, ενώ Χότζιτς στο 64’ σφράγισε τη νίκη για τους Βόσνιους, ενώ με το δεύτερο γκολ του διαμόρφωσε το τελικό 3-0.