Δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης η Κροατία!

Η «Χρβάτσκα» δεν πτοήθηκε από την έδρα της Βραζιλίας, την οποία νίκησε 80-76, στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ. Κορυφαίος για την ομάδα του Πέτροβιτς ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 33 πόντους, ενώ καταλυτικός –ειδικά στο τέλος- ήταν ο Σάριτς που πρόσθεσε άλλους 15. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπαρμπόσα με 16 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, με την Κροατία να το κλείνει προηγούμενη 19-17. Στο δεύτερο, οι παίκτες του Πέτροβιτς είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έτσι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το +10 (31-41).

Η Βραζιλία αντέδρασε στην τρίτη περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (41-45), αλλά η «Χρβάτσκα» είχε την απάντηση για το +14 (41-55), ενώ στο τέλος προηγούνταν με 59-50. Παρ’ όλα αυτά, οι οικοδεσπότες δεν τα παράτησαν, φέρνοντας το παιχνίδι στο τρίποντο (66-69), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Μπογκντάνοβιτς και Σάριτς έδωσαν τις απαιτούμενες λύσεις και έτσι η Κροατία έφτασε στη νίκη με το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 31-41, 50-59, 76-80

Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο, Φελίσιο, Μπενίτε 5, Χουέρτας 10 (2τρ., 9 ασ.), Γκαρσία 6 (1), Τζιοβανόνι 11 (2), Νενέ 5, Μαρκίνιος 12 (1), Μπαρμπόσα 16 (2), Λίμα 11, Χετσχέιμερ, Λους.

Κροατία (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς 2, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σίμον 6 (2), Χεζόνια 6 (2), Σάριτς 15 (3), Ούκιτς 7 (1), Πλάνινιτς 5, Μπίλαν 6, Σάκιτς, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 33 (3).