Στον τελικό του Προολυμπιακού της Ρίγας προκρίθηκε η Βραζιλία νικώντας με 71-60 τις Φιλιππίνες. Πλέον την Κυριακή στις 19:00 θα διεκδικήσει τη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες απέναντι στο νικητή του Λετονία-Καμερούν (19:00). Ο Μπρούνο Καμπόκλο με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 13 πόντους και 7 ασίστ ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Τζάστιν Μπράουνλι είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους ηττημένους που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Κάι Σότο.

Μετά το πρώτο… αναγνωριστικό πεντάλεπτο οι Φιλιππίνες κυριάρχησαν και με οδηγό τον Ράμος έκλεισαν το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά, 12-22. Ο Μπράουνλι πήρε τη σκυτάλη για τους Ασιάτες που διατηρήθηκαν στο +10 (23-33), ενώ η Βραζιλία παρά τη μεγάλη της αστοχία από μακριά (3/14 τρίποντα) έκλεισε το ημίχρονο περιορίζοντας τη ζημιά, 27-33.

Η Βραζιλία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα 14-0 και κρατώντας για έξι λεπτά «άσφαιρους» τους αντιπάλους της ξέφυγε με 41-33. Μάλιστα η «σελεσάο» έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (51-39) έχοντας… τετραπλό σκορ, 24-6, σε αυτό το δεκάλεπτο. Οι Φιλιππίνες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν στην τελευταία περίοδο και η ομάδα του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς με οδηγό τον Χουέρτας «σφράγισε» τη νίκη φτάνοντας μέχρι και το +16 (67-51).

Δεκάλεπτα: 12-22, 27-33, 51-39, 71-60