Με άνεση και σαφή ανωτερότητα, η Εθνική βόλεϊ γυναικών νίκησε 3-0 σετ μέσα στη Βοσνία για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2023 και με το «2 στα 2» στο γκρουπ, έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα υποδέχεται τη Νορβηγία το ερχόμενο Σάββατο στη Μίκρα για την τρίτη αγωνιστική.

Με 16 μπλοκ και 8 άσσους και ελάχιστα λάθη στο παιχνίδι της, η Εθνική ομάδα πήρε και το δεύτερο ντέρμπι του γκρουπ της.

Το πρώτο σετ θύμισε το αντίστοιχο του αγώνα της πρεμιέρας κόντρα στην Ελβετία την περασμένη Κυριακή. Με καλό σερβίς και εξαιρετική λειτουργία σε μπλοκ-άμυνα, η Εθνική προηγήθηκε 7-3 και 9-5 και στο 13-5 της Κωνσταντινίδου το σετ κρίθηκε οριστικά.

Η Βοσνία μπήκε στο ματς από το δεύτερο σετ και μετά, καταφέρνοντας με ένα σερί 4-0 να προηγηθεί 11-8. Η Ελλάδα απάντησε με αντίστοιχο σερί για το 11-12 κι, από εκείνο το σημείο μέχρι το 19-18, είχαμε μάχη πόντο με πόντο. Η Ανθούλη ισοφάρισε, η Κωνσταντινίδου και η Στράντζαλη με μπλοκ έφεραν το 19-21, η τελευταία με επίθεση έκανε το 20-22 και εκεί ένα νέο σερί 3-0 με Ανθούλη και Κελεσίδη έφερε το 0-2 σετ.

Η Εθνική στο τρίτο σετ πήρε από αρχή το προβάδισμα με 3-1 και 5-3 για να ξεφύγει και πάλι με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου με 9-5. Η Βοσνία μείωσε σε 8-10 και μετέτρεψε το 12-16 σε 15-16 με 3-0 σερί με την Μπόσκοβιτς. Οι Βλαχάκη και Ανθούλη έφεραν το 17-20, με δύο μπλοκ φτάσαμε στο 17-22 και η Ανθούλη έκανε το 17-23. Η Βλαχάκη έφερε το 18-24 και η άουτ επίθεση των Βόσνιων έφερε τη νίκη.