Εύκολο έργο είχε κόντρα στη Σάσαρι η Βίρτους Μπολόνια, η οποία επικράτησε 80-66 και παρέμεινε στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος, παρέα με τις Βενέτσια και Μπρέσια.

Έτσι, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παρέμεινε απόλυτη, φτάνοντας στο 4-0 και πλέον επικεντρώνεται στο παιχνίδι με τη Βιλερμπάν για την Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 20-18 στο τέλος της τελευταίας περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, τα δεδομένα ήταν πολύ διαφορετικά, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 45-33 στο ημίχρονο. Κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, κατάφεραν να επεκτείνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, με αποτέλεσμα να μετατρέψουν το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία και εντέλει πήραν τη νίκη με 80-66.

Κορυφαίος για τη Βίρτους ήταν ο Άμπας με 14 πόντους, με τον Σμιθ να προσθέτει 13π.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-33, 64-48, 80-66.