Έπαιξε με τη... φωτιά αλλά στο τέλος δεν κάηκε η Βιλερμπάν, η οποία επικράτησε δύσκολα και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο της Στρασμπούρ (78-72) στο «Αστρομπάλ», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι όπου το προβάδισμα άλλαξε χέρια ουκ ο λίγες φορές, η Βιλερμπάν κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα χάρη στην εξαιρετική της άμυνα στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου το επιμέρους σκορ ήταν 19-9!

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ντε Κολό και Ομπασόχαν με 16 πόντους ο κάθε ένας, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφερε και ο Φαλ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τη Στρασμπούρ, το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τιμ Φρέιζερ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 6 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-42, 59-63, 78-72.