Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στη Γαλλία... κατέληξε στο Πριγκιπάτο!

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό εκτελεστικά δεύτερο ημίχρονο, η Μονακό πέρασε από το «Αστρομπάλ», επικρατώντας με 87-79 της Βιλερμπάν, στο μεγάλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της LNB!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στην καλή τους άμυνα πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (42-35). Η συνέχεια ωστόσο άνηκε εξ ολοκλήρου στους Μονεγάσκους, οι οποίοι ανέβασαν «στροφές» επιθετικά και χάρη στο επιμέρους σκορ 52-37 του δευτέρου μέρους, έφτασαν πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ στο ροζ φύλλο αγώνα, κάνοντας το 4/4 στο πρωτάθλημα!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Έλι Οκόμπο με 19 πόντους και 5 ασίστ, με τον Μάικ Τζέιμς να προσθέτει με τη σειρά του 18 πόντους και 4 ασίστ. Για τους «λιονέ», ξεχώρισαν οι Λοβέρν και Ντε Κολό με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-35, 60-61, 79-87.