Το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν πανηγύρισε η Βενέτσια. Η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο επικράτησε 2-0 της Τζένοα και πήρε τη νίκη, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς. Την ίδια ώρα, οι Γενοβέζοι έμειναν στους πέντε.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με λιγοστές φάσεις εκατέρωθεν και τις δύο ομάδες να φωνάζουν από μία φορά για πέναλτι. Ωστόσο, ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε σε καμία και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες αμφότερων.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 56’ αλλά ο Πογιάνπαλο δεν κατάφερε να μετουσιώσει το κερδισμένο πέναλτι σε γκολ, με τον Γκολίνι να το βγάζει.

Πέντε λεπτά αργότερα, πάντως, η Βενέτσια κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ με τον Μπούζιο να ανοίγει το σκορ. Ο Πογιάνπαλο στο 85ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, ενώ πήρε το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα του ημιχρόνου.