Αρχίζει να... παίρνει μπρος η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Σάρας μετά την πανηγυρική νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο για την Ευρωλίγκα, πανηγύρισε ακόμα ένα ροζ φύλλο, καθώς πέρασε με σκορ 92-80 από την έδρα της Βαλένθια , που την ερχόμενη Παρασκευή αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό (4/11) στο ΣΕΦ.

Με αυτόν τον τρόπο, οι «μπλαουγκράνα» σημείωσαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στην ACB και ανέβηκαν και πάλι στην πρώτη θέση με ρεκόρ 5-1. Η Βαλένθια, από την άλλη, έπεσε στο 3-3.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησαν δυνατά το ματς και βασιζόμενοι στην ευστοχία τους από τα 6.75 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 18-23. Ο «βομβαρδισμός» συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να πάρει διψήφια διαφορά (40-55). Έκτοτε, οι «μπλαουγκράνα» δεν κοίταξαν πίσω, και πήραν έυκολα τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Άλεξ Μουμπρού.

Για τους νικητές, που είχαν 13/24 τρίποντα, κορυφαίος ήταν ο Νίκο Λαπροβίτολα, που φόρτωσε τα καλάθια της Βαλένθια με 21 πόντους και 5/7 από μακριά. Άξιοι συμπαραστάτες του, ο Κόρεϊ Χίγκινς με 18 πόντους και ο Νίκολα Κάλινιτς με 14. Από τη Βαλένθια, ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-55, 60-77, 80-92