«Πολυβόλο»… με τα όλα του είναι ο Μάρκους Χάουαρντ, ο Αμερικάνος γκαρντ στην άνετη επικράτηση της Μπασκόνια με αντίπαλο την Γκραν Κανάρια (96-68), σημείωσε 9 (!) τρίποντα. Είναι πρώτος πλέον, στην ιστορία των «Βάσκων» σε εύστοχα τρίποντα σε ένα ματς και πέρασε τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς ο οποίος είχε 8.

Ο 23χρονος γκαρντ σημείωσε τα 5 από τα 9 του τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου και η ομάδα του άρχιζε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη. Τελείωσε το ματς με 34 πόντους, 2/4 δίποντα, 9/12 τρίποντα, 3/6 βολές και 4 ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Στην ACB μετράει 12 πόντους με 40% πίσω από τα 6.75, ενώ στην Ευρωλίγκα είναι ακόμα καλύτερος με 15 πόντους και 45% στα σουτ τριών πόντων.

Υπενθυμίζεται, πως η Μπασκόνια την Τετάρτη (14/12) στις 21.30 θα επισκεφθεί στην Κωνσταντινούπολη την πρωταθλήτρια Εφές.

Επιμέλεια: Δημήτρης Ζαντιώτης