Με νίκες συνέχισαν Ολυμπιακός και Φοίνικας Σύρου στην Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν δύσκολα στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ του μαχητικότατου και εντυπωσιακού Άθλου στην Ορεστιάδα κάνοντας το «3 στα 3», ενώ οι «πειρατές» έκαναν το καθήκον τους κερδίζοντας 3-0 σετ στο «Δημήτριος Βικέλας» του Πήγασου Πολίχνης.

Στην Ορεστιάδα ο Άθλος, μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 1ο σετ με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα γρήγορο σερί και να ανατρέπουν το σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις μέσω του μπλοκ και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-22. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε είχε ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στερν, ο οποίος με διαδοχικούς πόντους άνοιξε τη διαφορά, με τον Ιντάλγκο να τελειώνει το 2ο σετ με σκορ 24-22.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, συνέχισε την πίεση και στο τρίτο σετ με τον Ιντάλγκο να δίνει λύσεις από το σερβίς και τον Κουμεντάκη να έχει συμβολή στην επικράτηση με το εύκολο 15-25. Ο Άθλος Ορεστιάδας, επέστρεψε στο 4ο σετ, με τους Αλγκούλ και Κάιο να επικρατούν στο μπλοκ και να βοηθούν στην ισοφάριση σε 2-2. Ο Ολυμπιακός στο τάι μπρέικ φάνηκε ψυχραιμότερος, με τον Κουμεντάκη και τον Δαλακούρα να κρίνουν το ματς δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-22, 24-26,15-25,25-19,9-15

Άθλος Ορεστιάδας (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 6π. (5/7επ., 1 μπλοκ), Ντε Πρα 21 (19/38επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 5 (1/1επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Αλγκούλ 12 (8/11επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 6 (5/14επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 11%αρ.), Γκένοφ 12 (12/26επ., 47%υπ., 18%αρ.) / Βελούδης (λ. - 42%υπ., 21%αρ.), Τσολακίδης.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 10. (9/15επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (13/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Χανδρινός 7 (7/15επ., 22%υπ., 22%αρ.), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 24 (18/27επ., 6 άσσοι, 43%υπ., 20%αρ.) / Τζιάβρας (39%υπ., 26α%αρ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 8 (7/19επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 13%αρ.).

Στη Σύρο, ο Φοίνικας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης και επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ. Οι «πειρατές» είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Φρομ αλλά και τον Κέβιν Κλίνκεμπεργκ που στην ουσία «έκριναν» το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν μόνο στο 1ο σετ την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη όμως η ποιότητα της ομάδας του έφερε το 25-21. Στη συνέχεια η Συριανοί έκαναν επίδειξη δύναμης στο σερβίς αλλά και στην υποδοχή παίρνοντας εύκολα το σετ με 25-18. Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν μια... μικρογραφία του δεύτερου και αυτό επιβεβαιώθηκε καθώς στο κρίσιμο σημείο ο Φοίνικας πάτησε «γκάζι» διευρύνοντας τη διαφορά στο σκορ η οποία στη μέγιστη τιμή των 5 πόντων με το τέλος του σετ, 25-20.

Τα σετ: 25-21,25-18,25-20

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 14 (12/31επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 4 (2/8επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γαλιώτος 4 (4/4επ.), Κλίνκενμπεργκ 11 (9/12επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 80%υπ., 47%αρ.), Χαραλαμπίδης 9 (6/7επ., 3 μπλοκ), Φρομ 10 (10/17επ., 70%υπ., 44%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 75%υπ., 50%αρ.), Σωνάκης (λ.), Ιερεζουέλο, Μάντζιος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος Π.

Πήγασος Πολίχνης (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης, Μπαρέτο 9 (9/19επ., 63%υπ., 27%αρ.), Μαυροβουνιώτης 10 (9/23επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 42%αρ.), Μίλης 14 (14/35επ.), Αρμενάκης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/8επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. – 52%υπ., 35%αρ.), Γραμμενούδης, Σακόγλου 1 (1/1επ.), Τσιράκης (λ), Κεσεσίδης, Τερζόγλου.