Γλίτωσε στο... τσακ από «γκέλα» η Αρμάνι Μιλάνο!

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα νίκησε με σκορ 83-82 την Ντερτόνα στο «Φόρουμ» και πήρε δεύτερο σερί ροζ φύλλο, ανεβαίνοντας στο 10-6 αν και ακόμη βρίσκεται μακριά από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε ντέρμπι. Κι ενώ 2 λεπτά πριν το φινάλε η Αρμάνι έμοιαζε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι όντας μπροστά 81-73, η Ντερτόνα έτρεξε ένα επικό 9-0 και πήρε προβάδισμα 81-82. Κάπου εκεί, ο Ντέβον Χολ έβαλε το μεγάλο καλάθι που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία κατόρθωσε να επιβιώσει.

Κορυφαίος της αναμέτρησης με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο Νικολό Μέλι, ενώ ο Χολ και ο Σαμπάζ Νέιπιερ μέτρησαν από 14 πόντους, με τον δεύτερο να μοιράζει και 9 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε με 23 πόντους ο ΤαΣόν Τόμας.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 42-35, 58-56, 83-82