Έκανε το 2-0 και πάει... φουλ για τίτλο η Αρμάνι Μιλάνο!

Δύο ημέρες μετά τη νίκη της με 92-82 επί της Βίρτους, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κράτησε ξανά την έδρα της, λυγίζοντας πιο δύσκολα αυτή τη φορά την ομάδα της Μπολόνια (79-76), στον δεύτερο μεταξύ τους τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια του 40λέπτου, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ουκ ο λίγες φορές. Χάρη σε ένα ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 (72-65), πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Η Βίρτους απάντησε και με ένα 8-0 σερί πέρασε μπροστά (72-73) στο 1:45' πριν τη λήξη.

Κάπου εκεί, ο Σιλντς πήρε πάνω του την κατάσταση και με πέντε μαζεμένους πόντους χάρισε τη νίκη στην Αρμάνι, με τον Τεόντοσιτς από την άλλη να είναι... μοιραίος για τη Βίρτους, αφού αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε, με το οποίο θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σιλντς με 18 πόντους, με τους Μπαρόν και Νέιπιερ να προσθέτουν από 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σενγκέλια με 18, με τον Μπελινέλι να ακολουθεί με 14 πόντους.

Πλέον, η σειρά - κρίνεται στις 4 νίκες - μεταφέρεται στην Μπολόνια και την έδρα της Βίρτους, με το τρίτο παιχνίδι των τελικών να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (14/06, 21:30).