Άλωσε τη Μίκρα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του βορρά» επικράτησε 3-2 σετ στην έδρα του Άρη και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Volley League γυναικών.

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί φεύγοντας με νίκη 3-1 σετ από τη Σαντορίνη απέναντι στον σκληροτράχηλο Α.Ο. Θήρας τον οποίο και περιμένει στου Ρέντη για να σφραγίσει την πρόκριση.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από τη Βούλα ο Παναθηναϊκός επικρατώντας της Θέτιδος 3-1 σετ και θα αναζητήσει ακόμα ένα νικηφόρο αποτέλεσμα την Μ. Τετάρτη (12/4) στον Άγιο Θωμά για να βρεθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Άρης-ΠΑΟΚ 2-3 σετ
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά έξι πόντων από την αρχή (12-18). Ωστόσο οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ με 22-21. Όμως ο ΠΑΟΚ ύψωσε τρομερό μπλοκ και κατάφερε να φτάσει στην κατάληψη του σετ με 22-25 για το 0-1.

Ο Άρης αντέδρασε στο δεύτερο σετ και παρότι βρέθηκε στο κρισιμότερο σημείο πίσω με τρεις πόντους (20-23), έφερε το ματς στα ίσα και εν τέλει ισοφάρισε στα σετ μετά από τρομερό ντέρμπι (26-24).

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με κρεσέντο από το σερβίς και την pipe ξέφυγε γρήγορα με 9 (4-15) και τελείωσε άνετα το σετ για το 1-2.

Η «κίτρινη» αντίδραση δεν έμεινε στα λόγια και έτσι ο Άρης στο τέταρτο σετ ξέφυγε γρήγορα με 6-2 φτάνοντας εν τέλει στην ισοφάριση για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ήταν ψυχραιμότερος και κατάφερε να πάρει το μαρς με 15-11 κάνοντας το 1-0 στη σειρά και να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης.

Τα στατιστικά
Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Απλαδά 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Τσούμπα 17 (16/55 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 4 (2/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καϊσέδο 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-09% άριστες), Μπέτσεβα 25 (23/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες) / Κακουράτου (λ, 54% υπ.-29% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου 1 (1 άσσος), Σαλαγκούδη

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Ηλιοπούλου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Κρολ 24 (21/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (13/31 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-26% άριστες), Μερτέκη 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-07% άριστες), Τερζόγλου 8 (1/2 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπλάνκο 15 (7/9 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ.-22% άριστη), Κλέπκου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ.-60% άριστες), Αρμουτσή.

Θέτιδα Βούλας-Παναθηναϊκός 1-3 σετ
Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο πρώτο σετ έφτασε γρήγορα στα επίπεδα των τεσσάρων πόντων (7-11) όμως οι γηπεδούχες της Θέτιδος το έσβησαν κάνοντας το 16-16 . Στη συνέχεια οι ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με τις γηπεδούχες να παίρνουν στο κρισιμότερο σημείο το προβάδισμα και να κάνουν το 1-0 με 25-23.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο σετ με τη Θέτιδα να προηγείται 13-10 και τον Παναθηναϊκό να τα φέρνει τούμπα για το 16-18. Η ισοπαλία (20-20) δημιούργησε ξανά νέες συνθήκες όμως ο Παναθηναϊκός με σερί από την Ανθούλη και την Παπαφωτίου έκανε το 28-26 και ισοφάρισε στα σετ.

Οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν ασταθείς στο τρίτο σετ και παρά το προβάδισμα της Θέτιδας έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν στο κρισιμότερο σημείο στο +2 (18-20). Εκεί η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πάτησε το γκάζι και έφτασε στο 20-25 για το 1-2 στα σετ.

Στο τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη καθώς έφτασε σε ένα γρήγορο +8 (15-23) το οποίο δεν μπόρεσε να ανατραπεί με το 17-25 να διαμορφώνει το τελικό 1-3 στα σετ .

AO Θήρας-Ολυμπιακός 1-3 σετ
Το πρώτο σετ στη Σαντορίνη προϊδέασε τον Ολυμπιακό ότι δεν θα είχε εύκολο απόγευμα αφού ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε να προηγείται με τρεις πόντους (11-8). Ωστόσο οι φιλοξενούμενες με τρομερά ψυχικά αποθέματα έφτασαν στην ανατροπή κάνοντας το 22-25 για το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό ήταν το ίδιο με τον Ολυμπιακό να έχει κορυφαία τη Βίλμα Σάλας η οποία έδωσε λύσεις πάνω από το φιλέ. Το 17-11 έγινε άμεσα 18-22 με τον Ολυμπιακό να κάνει το 0-2 στα σετ με 21-25.

Η μείωση του σκορ από τις γηπεδούχες στο τρίτο σετ (25-22) ήταν αφορμή για να πεισμώσει στο τέταρτο η ομάδα του Ολυμπιακού. Η Σάλας και η Κουμπούρα πραγματοποίησαν για ακόμη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησαν την ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι στη νίκη μετά και το 22-25 του τετάρτου σετ.

Τα στατιστικά:
AO Θήρας (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 18 (15/34 επ., 3 άσσοι, 35% υπ. - 17% άριστες), Μερκάδο 19 (15/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κέτσμαν 17 (16/45 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Κιουτσιούκη 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. - 37% άριστες), Καραμπάση (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Ζιώγα 1 (1/6 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 8 (8/32 επ., 48% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρούση 7 (1/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 22 (19/42 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 33% άριστες), Κούμπουρα 16 (12/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 24% υπ. - 14% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).