Ισοπαλία σαν… νίκη για την Μαγιόρκα, που πήρε τον πρώτο της βαθμό μακριά από το «Σαν Μόις», μετά το 2-2 με τη Θέλτα Βίγκο, στο «Μπαλαϊδος», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Primera Division.

Κι αυτό αφενός γιατί το εν λόγω αποτέλεσμα ήρθε απέναντι σε μια ομάδα με την οποία θα μονομαχήσουν για την αποφυγή του υποβιβασμού, αφετέρου επειδή ήρθε στο 83ο λεπτό και με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και πήραν το προβάδισμα στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, από σέντρα του Ολάσα και γκολ του Ραφίνια, ωστόσο λίγο μετά το ημίωρο ήρθε η «απάντηση» μέσω VAR. Με τους «νησιώτες» να ισοφαρίζουν με πέναλτι που κέρδισε ο Μπούντιμιρ και μετουσίωσε σε γκολ ο Σάλβα Σεβίγια.

Η Θέλτα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ιάγο Άσπας να ευστοχεί κι αυτός από την άσπρη βούλα σχεδόν με το… καλημέρα στην επανάληψη, ενώ η Μαγιόρκα έμεινε από 78’ με δέκα λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Ραϊγο.

Ωστόσο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να «επιστρέψει» ξανά στο ματς, με τον Μπούντιμιρ να ισοφαρίζει στο τελικό 2-2 στο 83ο λεπτό και με το τελικό αποτέλεσμα να διατηρεί τη μεν Θέλτα τρίτη από το τέλος ενώ η φιλοξενούμενη ομάδα βρίσκεται ένα βαθμό από πάνω τους!