Υπέταξε την Ντόρτμουντ η Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη!

Με τον Έλληνα μπακ να ξεκινά βασικός και να αγωνίζεται σε ολόκληρο το ματς, οι Βαυαροί βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από το 4ο κιόλας λεπτό, όταν ο Μάλεν «έγραψε» το 0-1, όμως αντέδρασαν και βρήκαν την ανατροπή, χάρη σε δύο γκολ του Κλοντ-Μορίς στο 25’ και στο 50’.

Έτσι, η Άουγκσμπουργκ πανηγύρισε την τρίτη νίκη της στη φετινή Bundesliga και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις, ενώ η Ντόρτμουντ γνώρισε την τρίτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας εκτός πρώτης εξάδας.

Από την άλλη, η Λειψία βρέθηκε να χάνει στην έδρα της από τη Φράιμπουργκ, με γκολ του Ντοάν στο 15’, όμως εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένη και βρήκε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, με σκόρερ τυος Ορμπάν (47’), Γκεετρούιντα (58’) και Οπεντά (79’). Έτσι, πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας την κυριακάτικη αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάου με την Μπόχουμ.

Τέλος, η Ζανκτ Πάουλι του βασικού και αναντικατάστατου Μανώλη Σάλιακα, έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τη Βόλφσμπουργκ του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη, ο οποίος επίσης αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι έχοντας πολύ καλή απόδοση, ενώ η Στουτγκάρδη νίκησε για πρώτη φορά μετά από τρεις αγωνιστικές, επικρατώντας 2-1 της Χόλστεϊν Κίελ. Ο Ουντάβ έκανε το 1-0 στο 19’ και ο Τουρέ το 2-0 στο 61’, ενώ ο Γκίγκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84’.