Την αντίδραση που έψαχνε, έβγαλε η Αναντολού Εφές απέναντι στην Μπαχτσεσεχίρ. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε με σκορ 97-68, παίρνοντας έτσι ψυχολογία μετά την εντός έδρας ήττα από τη Φενέρμπαχτσε για την Ευρωλίγκα. Με αυτόν τον τρόπο, η Εφές ανέβηκε στο 4-1, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 2-3.

Η Μπαχτσεσεχίρ προσπάθησε για ένα ημίχρονο να κρατηθεί κοντά στο σκορ απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης, ωστόσο από το τρίτο δεκάλεπτο η Εφές άρχισε να ξεφέυγει, με τη διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά μέχρι το τελικό +29, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Ο Εργκίν Αταμάν μάλιστα άνοιξε πολύ το ροτέισον, καθώς αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα ο γεννημένος το 2001 πλέι μέικερ Ομερτσάν Ιλιασόγλου και ο γεννημένος το 2004 φόργουορντ Καραχάν Εφέογλου.

Οι δύο νεαροί ήταν μάλιστα οι κορυφαίοι της Εφές. Ο Ιλιασόγλου σημείωσε 21 πόντους και έδωσε 8 ασίστ, ευστοχώντας σε 5/5 τρίποντα, ενώ ο Εφεόγλου είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την Μπαχτσεσεχίρ, ο Ογκούζ Σαβάς είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, και ο Κέισι Σέπερντ 9 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-32, 70-49, 97-68