Ο ΑΟ Θήρας νίκησε 3-1 την Ηλιούπολη στα νότια προάστια, στο ματς που ολοκλήρωσε τη δέκατη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών και έφτασε τις δυο συνεχόμενες νίκες, έμεινε ψηλά στη βαθμολογία και οδήγησε τις γηπεδούχες στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.

Όλο το παιχνίδι ουσιαστικά ήταν το τρίτο σετ, με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν σχετικά εύκολα στο πρώτο. Η Ηλιούπολη επέστρεψε στο δεύτερο και προηγήθηκε με 8-0 και 16-8 στο τρίτο. Όμως, τα σερβίς της Βεργίδου «ροκάνισαν» τη διαφορά και οι Σαντορινιές έφτασαν στην τελική επικράτηση στο τέταρτο σετ με σχετική άνεση.

«Αν και πάθαμε ένα "μπλακ άουτ" στο τρίτο σετ, αντιδράσαμε και καταφέραμε και πήραμε ένα σημαντικό "τρίποντο" σε μία δύσκολη έδρα. Είμαι ικανοποιημένη από τη νίκη και την παρουσία όλων των κοριτσιών, αφού μπορέσαμε να βρούμε λύσεις. Ξέρουμε πλέον την κατηγορία και μετά τις γιορτές και τη δουλειά που θα κάνουμε στη διακοπή πιστεύω ότι θα πάμε ακόμη καλύτερα», τόνισε η Ελένη Μεμετζή.

Τα σετ: 20-25, 27-25, 22-25, 13-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα 11 (10/38 επ., 1 άσο, 42% υπ - 28% άριστες), Καπέλου 8 (2/4 επ, 5 άσοι, 1 μπλοκ), Γιοβάνη 8 (7/35 επ, 1 μπλοκ), Αλέξις 13 (11/26 επ, 2 άσοι, 31% υπ - 08% άριστες), Έντουαρντς 1 (1 μπλοκ), Πατεράκη 5 (4/12 επ, 1 άσο), Αργυροπούλου –λ (52% υπ - 33% άριστες) / Γεωργίου, Μπανίκα 1 (1/5 επ.), Σταυροπούλου

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 32% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 6 (6/9 επ.), Καβαθά 12 (8/16 επ., 4 άσοι), Καρπουζά 14 (12/32 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 9 (1/6 επ., 7 άσοι, 1 μπλοκ), Μουντάκη 10 (10/37 επ., 55% υπ. – 27% άριστες), Αρτακιανού –λ (52% υπ. – 41% άριστες) / Οικονομίδου 4 (4/7 επ.), Τένεβα 11 (7/13 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. – 42% άριστες)