Πεντάστερη Τβέντε στην έδρα της Αλμίρε!

Η ομάδα που θα φιλοξενήσει ο Ολυμπιακός τον ερχόμενο Δεκέμβριο (12/12) για την 6η αγωνιστική της League Phase του Europa League, πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση και πανηγύρισε εμφατική εκτός έδρας νίκη με 5-0 κόντρα στην Αλμίρε, για την 6η αγωνιστική της ολλανδικής Eredivisie.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, ανοίγοντας το σκορ πριν συμπληρωθούν 10 λεπτά αγώνα (9’) με γκολ του Στέιν, ο οποίος ήταν εκείνος που έκανε και το 2-0, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45’+1’).

Η κυριαρχία της Τβέντε συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Λάμερς να σκοράρει για το 3-0 στο 55’, ενώ Φαν Βολκσβίνκελ και Σαλάχ-Εντινέ ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο της ομάδας τους, στέλνοντας δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (73’, 75’).

Έτσι, η Τβέντε πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και τρίτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την κορυφή.