Την πήρε και τη σήκωσε!

Η Πορτογαλία ισοπέδωσε (4-1) τη Λετονία και διατηρήθηκε στο μείον τρία από την κορυφή του δεύτερου ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ, όπου παρέμεινε η Ελβετία με το 2-0 επί των Νήσων Φερόε.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε δύο τέρματα και ενώ θα μπορούσε να είχε βάλει τρία. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με (ανύπαρκτο) πέναλτι που κέρδισε ο Νάνι, στο 59’ αστόχησε από τα έντεκα βήματα (σωστή η υπόδειξη αυτήν τη φορά) και σαν να μην έφθανε αυτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 67’ με τον Ζιούζινς. Η απάντησε ήταν άμεση από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, με τον Γουίλιαμ Καρβάλιο να δίνει τη λύση στο 70ο λεπτό. Ο άσος της Ρεάλ ζευγάρωσε τα γκολ του στο 85’ και δυνατό-σκαστό σουτ από κοντά και ο Μπρούνο Άλβες έπιασε δυνατή κεφαλιά στις καθυστερήσεις και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.