Ο Άγιαξ επικράτησε 3-1 της Γκρόνιγκεν εντός έδρας για την 8η αγωνιστική της Eredivisie, χάρη στο γκολ του Βέγκχορστ στις καθυστερήσεις, σε ένα ματς που ο Αίαντας είχε να αντιμετωπίσει και την πολύ μεγάλη αστοχία του.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να άνοιξαν το σκορ με τον Κλάασεν στο 21', αλλά λίγο η δυσκολία να σκοράρει στις μεγάλες ευκαιρίες που είχε, λίγο η αφέλεια του, έφεραν την ισοφάριση. Ο Σρούντερς στο 69' έφερε το ματς σε ισορροπία, αλλά 4 λεπτά αργότερα ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι. Ο Φαν ντε Μπούμεν το εκτέλεσε, αλλά αστόχησε.

Η λύτρωση για τον Άγιαξ ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Βέγκχορστ, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 84'. Επτά λεπτά μετά την είσοδό του ματς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και τρία λεπτά αργότερα «έφτιαξε» το 3-1, το οποίο έκανε ο Άκπομ.

Με αυτήν τη νίκη, ο Αίαντας, που φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά του και να αποδίδει παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ανέβηκε στην 5η θέση με 13 βαθμούς, την ώρα που η Γκρόνιγκεν παρέμεινε στην 10η θέση με 9.