Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο για την Τβέντε!

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη League Phase του Europa League (12/12 για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης), πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο «De Grolsch Veste», συντρίβοντας με σκορ 5-0 την Χέρακλες για τη 10η αγωνιστική της Eredivisie!

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν την υπόθεση νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, χάρη στο αυτογκόλ του Μπενίτα στο 38' και το τέρμα του Σαλάχ τέσσερα λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη, η ομάδα του Τζόστιν Όοστινγκ όχι μόνο δεν έριξε «στροφές», αλλά βρήκε ακόμα τρία τέρματα με τους Χίλγκερς (59'), Λάμερς (77') και Βλαπ (90+2').

Κάπως έτσι, η Τβέντε έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί δύο αγωνιστικών, ανεβαίνοντας στους 18 πόντους και την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ίδια ώρα όπου ο Χέρακλες έμεινε στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.