Την πρώτη της νίκη μετά από ένα μήνα και δεύτερη συνολικά στη La Liga πανηγύρισε η Σοσιεδάδ, η οποία δείχνει σημάδια ανάκαμψης! Λίγες ημέρες μετά τον βαθμό στην έδρα της Νις για την πρεμιέρα του Europa League, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Βαλένθια, η οποία με τη σειρά της απογοητεύει και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Κούμπο μόλις στο 8ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν καλύτεροι και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας τους αντιπάλους τους με σχετική ευκολία μακριά από τα καρέ του Ρεμίρο.

Το εύθραυστο 1-0 έμεινε για 70 και πλέον και λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται για την ισοφάριση και να την πατάνε, αφού ρίσκαραν και άφησαν χώρους. Διότι ο Όσκαρσον πήρε την… μπαγκέτα και καθάρισε το τρίποντο. Πρώτα δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους Βάσκους στο 80ό λεπτό και εν συνεχεία στο 90’+2’ για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.