Ασταμάτητη η Πόρτο σκόρπισε με 4-0 την Αρούκα, ενώ η Μπράγκα πάτησε με 4-0 την Ρίο Άβε για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας. Οι προσεχώς αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο Europa League φαίνεται να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Η Μπράγκα θα επισκεφθεί το Γεώργιος Καραϊσκάκης την Πέμπτη (03/10) με σκοπό να αντιμετωπίσει τους Πειραιώτες για την 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League. Οι Ποροτγάλοι θα έρθουν με… φόρα καθώς διέλυσαν την Ρίο Άβε στην οποία αγωνίστηκαν ως βασικοί οι πρώην ερυθρόλευκοι Βρουσάι και Ρίτσαρντς.

Μαρτίνεζ και Κχαμπρί στο 31’ και το 38’ αντιστοίχως σκόραραν χτίζοντας από νωρίς γερές βάσεις νίκης στην ομάδα του Καρβαλιάλ.

Ο Ρικάρντο Όρτα στο 66’ έκανε το 3-0, ενώ στο 90+3’ Ο Μπρούμα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-0.

Σε εξαιρετική κατάσταση και η Πόρτο που «έπνιξε» την Αρούκα με τεσσάρα, η οποία όμως έπαιζε από το 43ο λεπτό με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Γάλκιν.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα οι «δράκοι» δεν σταμάτησαν να σκοράρουν. Πρώτα ο Ομοροντιόν στο 47’ άνοιξε το σκορ, με τον Νίκο στο 51’ να διπλασιάζει τα τέρματα της Πόρτο.

Ο Γκαλένο στο 57ο λεπτό πέτυχε το 3-0, ενώ διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του έδωσε ο Γκουλ στο 85ο λεπτό σκοράροντας και τέταρτο τέρμα, γράφοντας το τελικό 4-0.