Ασταμάτητος στην Αδριατική λίγκα ο Ερυθρός Αστέρας!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε την 7η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με σκορ 91-77 της SC Ντέρμπι για τη 12η αγωνιστική, φτάνοντας στο 11-1 και παραμένοντας στην κορυφή.

Το ματς ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού οι γηπεδούχοι έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο για τρία δεκάλεπτα, ολοκληρώοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα (65-63). Παρόλα αυτά, το η τελευταία περίοδος ανήκε στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους 28-12 και έφτασαν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λούκα Μίτροβιτς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους μέτρησε ο Γιάγκο Ντος Σάντος και 13 ο Σαμπάζ Νέιπιερ. Επέστρεψε ο Άνταμ Χάνγκα μετά από πάνω από έναν μήνα απουσίας, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, ακολουθεί «διαβολοβδομάδα» με δύσκολες αποστολές, αφού θα έρθει αντιμέτωπος με τη Ρεάλ Μαδρίτης (19/12) και Μακάμπι Τελ Αβίβ (21/12).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-46, 65-63, 77-91