Την έκπληξη της ημέρας έκαναν στο ΝΒΑ οι Μάτζικ που όχι απλώς κέρδισαν, αλλά σάρωσαν τους Χιτ στο Μαϊάμι με 116-97, δείχνοντας πως φέτος θα είναι ακόμη πιο ανταγωνιστικοί. Ο Πάολο Μπανκέρο με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Φραντς Βάγκνερ με 23 πόντους έκαναν τη διαφορά για το Ορλάντο. Αγνώριστη η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα, με τον Τζίμι Μπάτλερ να μένει στους 3 πόντους με 1/8 σουτ σε 26 λεπτά, τον Μπαμ Αντεμπάγιο να έχει 9 με 1/5 σουτ στον ίδιο χρόνο συμμετοχής και τον Τέρι Ροζίερ να είναι πρώτος σκόρερ με 19 πόντους.

Σαρωτικοί στην πρεμιέρα τους οι Γουόριορς, πέρασαν με 139-104 από το Πόρτλαντ με 17 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ του Στεφ Κάρι. Ο Άντριου Γουίγκινς και ο Μπάντι Χιλντ πρόσθεσαν 20 και 22 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Στιβ Κερ.

Οι Σανς χάλασαν το επίσημο ποδαρικό των Κλίπερς στο νέο τους γήπεδο κερδίζοντας με 116-113 στην παράταση (κ.α. 103-103). Το Φίνιξ έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με καλάθι που πέτυχε 21’’ πριν το τέλος ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος είχε 25 πόντους. Άλλους 23 πρόσθεσε ο Μπράντλεϊ Μπιλ, ενώ 15 είχε ο Ντέβιν Μπούκερ. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ για την ομάδα του LA, ωστόσο αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας και είχε μια χαμένη βολή για την ισοφάριση 4,8'' πριν το φινάλε της παράτασης.

Εντυπωσιακή εκκίνηση στη σεζόν έκαναν οι Καβαλίερς, που διέλυσαν με 136-106 τους Ράπτορς στο Τορόντο. Έβαν Μόμπλεϊ με 25 και Ντόνοβαν Μίτσελ με 21 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για τους «Καναδούς» ο Σκότι Μπαρνς έμεινε στους 9 πόντους με 3/14 σουτ.

Με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 33-19 υπέρ τους, οι Πέισερς πέρασαν με 115-109 από το Ντιτρόιτ και χάλασαν το ντεμπούτο του Τζέι Μπι Μπίκερσταφ στον πάγκο των Πίστονς. Ο Μάιλς Τέρνερ με 20 και οι Πασκάλ Σιάκαμ και Μπένεντικτ Ματουρέν με 19 πόντους ξεχώρισαν για την Ιντιάνα, ενώ ο Κέιν Κάνινγχαμ είχε 28 πόντους για τους γηπεδούχους.

Ο ΛαΜέλο Μπολ έπαιξε για πρώτη φορά από τις 26 Ιανουαρίου και τον σοβαρό τραυματισμό του στον αστράγαλο, αλλά έδειξε σε τρομερή κατάσταση. Με 34 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ υπέγραψε τη μεγάλη νίκη των Χόρνετς με 110-105 στο Χιούστον. Ο Βασίλιε Μίτσιτς σε 17 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο είχε 5 πόντους με 2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο Αλπερέν Σενγκούν είχε 25 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ άλλους 28 είχε ο Τζέιλεν Γκριν για το Χιούστον.

Ο Τρέι Γιανγκ με 30 πόντους και 12 ασίστ οδήγησε τους Χοκς σε δύσκολη νίκη 120-116 επί των Νετς στην Ατλάντα. Ο Καμ Τόμας με 36 πόντους ήταν ο κορυφαίος για το Μπρούκλιν, ενώ ο για τα «γεράκια» το νούμερο ένα του ντραφτ, Ζακαρί Ρισασέ, γιος του Στεφάν και νούμερο ένα του τελευταίου ντραφτ, έμεινε στους 7 πόντους με 2/8 σουτ σε 19 λεπτά.

Οι Πέλικανς επιβλήθηκαν 123-111 των Μπουλς με 33 πόντους του Μπράντον Ίνγκραμ και άλλους 23 του Έρικ ΜακΚόλουμ, αλλά χωρίς τον Ζάιον Γουίλιαμσον, που λόγω ασθένειας έχασε το υπ’ αριθμόν 207ο παιχνίδι regular season στην καριέρα του από το 2019, όταν επελέγη στο ντραφτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν, ωστόσο, με τραυματισμό τον Ντεζούντε Μάρεϊ, για τον οποίο υπάρχει ανησυχία πως έσπασε το χέρι του. Ο Ζακ ΛαΒίν με 27 και ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 21 πόντους πάλεψαν για το Σικάγο, ενώ ο πρόσφατα επανακάμψας μετά από σχεδόν τριετή απουσία Λόνζο Μπολ είχε 5 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 14 λεπτά.